Skautská výchovná metóda
“Osobné napredovanie je zmyslom a najdôležitejšou úlohou skautskej výchovy. Nejde tu o odovzdávanie znalostí a zručností, ale o výchovu. To znamená, že by sme mali človeka priviesť k tomu, aby sa učil sám, z vlastnej vôle tie veci, ktoré zdokonaľujú jeho charakter.”
Aby sa napĺňalo poslanie skautingu a umožnilo sa mladému človeku stotožniť sa s princípmi, ktoré sa tu prezentujú, využíva skauting skautskú metódu. Je to systém postupnej sebavýchovy, ktorý zahŕňa sedem prvkov:
· sľub a zákon,
· učenie sa činnosťou,
· družinový systém,
· symbolický rámec,
· osobné napredovanie,
· život v prírode,
· podpora od dospelých.
Ak sa má koleso skautskej výchovy úspešne krútiť, je dôležité, aby sa naraz využívalo všetkých sedem prvkov skautskej metódy. Ako každá hra aj skauting má svoje pravidlá. Nie je to ako v iných hrách, na ktoré sme zvyknutí z detstva. Skauting je vlastne životný štýl a jeho pravidlá sú dané 10. bodmi skautského zákona a denným príkazom. Každý skaut vo svojom sľube sľubuje, že sa vynasnaží, ako najlepšie vie tento zákon dodržiavať. Napriek tomu , že na prvý pohľad to vyznie detsky, ba až naivne sľubovať dodržiavanie akéhosi zákona, má to zmysel. Pointa je v tom, že každý z nás aspoň v kútiku duše túži po lepšom svete, kde by sa žilo podľa starých pravidiel rytierskeho života. A tým viac po tom túži srdce chlapca (ak niekto tvrdí opak, tak si to len nechce priznať). A práve toto je skauting schopný dať každému chlapcovi alebo dievčaťu, ukázať, že aj takto sa ešte dá žiť ...